Studánka Panny Marie Lurdské
Studánka Panny Marie Lurdské je hojně navštěvovaným místem. Během roku k ní přichází mnoho poutníků a dalších návštěvníků lesa. Její současnýstav je ovšem nevyhovující a vyžaduje celkovou rekonstrukci. Projekt navrhuje opravit přilehlou kamennou zídku, upravit zpevněné plochy a přístupy ke kapličce, včetně mostku. Na protější straně vznikne přístřešek ve tvaru elipsy s opěrnou zídkou, který zajistí úkryt v případě nepříznivého počasí. Dovnitř zastřešené části umístíme půlkruhovou, dubovou lavici a celé okolí studánky doplníme dalším mobiliářem.
V místě Kapličky Panny Marie Lurdské bude také umístěna první tabule z naučné trasy „Cesta vody“.
Malá studánka
Současný stav Malé studánky je velmi špatný, jak z hlediska její dostupnosti, tak z hlediska zázemí pro návštěvníky. Projekt proto navrhuje zpevnit její okolí i břehy. Prostor také vyčistíme od okolních náletových dřevin a doplníme krytým venkovním posezením. Projekt také počítá s vytvořením zpevněného štěrkomlatového povrchu lesní pěšiny vedoucí k prameni.
Meandry pod bývalým rybníkem – povalový chodník
V místě meandrů pod bývalým rybníkem bude současná cestní síť doplněna o dřevěný povalový chodník, který povede návštěvníky kolem meandrující trasy toku. Povalový chodník umožní nahlédnout do míst, která jsou kvůli zamokřenému terénu nepřístupná. Návštěvníci tak budou moci pozorovat místní faunu a flóru. Součástí projektu je také vyčistění prostoru od náletových dřevin.
Lesní stezka pod školou – amfiteátr
Okolí lesní stezky pod školou projde rozsáhlými úpravami. Terén i vodní prvky upravíme a doplníme o dřevěné povalové chodníky. Stromy, které bude nezbytné vykácet, využijeme pro stavbu přístřešků a prolézaček pro děti. Součástí plánovaných úprav je také vytvoření amfiteátru.
Dětské hřiště s vodními prvky
Smyslem vybudování dětského hřiště s vodními prvky je vytvořit aktivní herní prostor, kde děti na vlastní kůži poznají, jak se voda chová a jakou má sílu. Projekt počítá s vybudováním podzemního vrtu a zásobníku vody. Z tohoto zásobníku bude voda čerpána pomocí dvou až tří ručních pump. Hřiště bude také doplněno venkovní, hrací dílnou s půjčovnou nářadí pro děti.
Parková zóna s lavičkami
Parková zóna se nachází mezi obytným celkem Výškovic a areálem Bělského lesa. V této oblasti jsou navrženy úpravy pro vytvoření rekreačně oddychové zóny s posezením v návaznosti na aktivní herní zónu. V rámci plánovaných úprav doplníme stávající vzrostlou zeleň novými druhy dřevin a trvalek.
Prameny pod Kolibou – Priessnitzovy lázně
V oblasti „studánky pod Kolibou“ je naplánována celková úprava prostoru pramenů, včetně rozšíření prostoru o část Priessnitzových lázní. Priessnitzovy lázně se budou skládat z 8 m dlouhého a 1,2 m širokého bazénu s výškou hladiny přibližně 35-45 cm. Vedle bazénu vybudujeme hmatový chodník – ten bude tvořen různými povrchy s různou zrnitostí a strukturou. Mezi Priessnitzovým bazénkem a hmatovým chodníkem umístíme nerezové zábradlí, které bude sloužit jako opora při proceduře. V rámci celkových úprav plánujeme vybudovat také posezení, bezbariérové přístupy k pramenům a schody směrem k běžecké dráze.
Autorem návrhu je Ing. Ivan Tachezy. Celkové předpokládané náklady projektu jsou 33 milionů korun s DPH. V současnosti se připravuje veřejná zakázka na zhotovitele stavby. Předpokládaný termín realizace je konec roku 2022, stavba by měla být dokončena v půlce roku 2024.