Město se v minulosti snažilo vilu několikrát neúspěšně prodat. Následně zvažovalo společně s Moravskoslezským krajem využití vily pro účely jednání a také pro ubytování významných návštěv města a kraje. Na začátku roku 2021 připravilo dokumentaci pro provedení stavby a získalo pro projekt stavební povolení. Na základě signálů ze strany privátního sektoru bylo město opět připraveno objekt a přilehlé pozemky prodat. Úkolem nového majitele mělo být oživení sídla z dvacátých let 20. století v maximální původní historické podobě, umožnit pronájmy společenských prostor i krátkodobé ubytování a po dobu minimálně deseti let umožnit prohlídky objektu široké veřejnosti. Městu se nakonec nepodařilo vilu prodat, jelikož zájemce nevyhověl podmínkám záměru z hlediska nabízené ceny. Proto zastupitelstvo odsouhlasilo, že nechá vilu opravit na náklady města.
Historie vily
Původní majitel vily František Grossmann pocházel z Pustějova ve Slezsku. Do roku 1906 působil jako stavitel ve Frýdku. Poté v Moravské Ostravě založil s mladým architektem Františkem Fialou firmu Grossmann & Fiala, která se zabývala projektováním a stavební činností. Firma stavebně dokončila např. kostel Panny Marie Královny v Mariánských Horách v roce 1907, dům katolických tovaryšů v Přívozské ulici, podílela se na přestavbě dolu Zárubek a výstavbě nové administrativní budovy dolu Michal v Michálkovicích. Po roce 1918 firma zcela přešla na Františka Grossmanna. Již v roce 1918 vznikly plány na jeho rodinnou vilu, kterou postavil v roce 1923.
Při svém dokončení v roce 1923 vzbudila stavba značnou pozornost, dle Ostravského deníku náležela k „nejkrásnějším v Moravské Ostravě a její zařízení bylo přímo pohádkové.“ Průčelí stavby se honosilo nepravidelnými rizality, přízemí rostlinným a figurálním dekorem. Unikátní je také dřevěná kruhová vyhlídka v půdním prostoru, přístupná po vřetenovitém schodišti, ze které stavitel shlížel na město. Precizně odvedenou práci stavitele při výstavbě domu dokládají i stavební detaily, ať už šlo o různé olištování i na půdě a ve sklepě a mnohé další.
Honosnost stavby pak nejen její velikost, stavba skýtala desítky místností, zimní zahradu nevyjímaje, ale také vybavení, v podobě okenních vitráží, reliéfů, dřevěných prvků, sloupů s iónskými hlavicemi, obrazů i prvků venkovních. Dům obklopovala zahrada, která při trávení volného času nabízela obyvatelům altány, pergoly, kašnu, bazén a místo dotvářely exotické dřeviny i sochy.
Koncem 20. let minulého století se Grossmannova firma dostala do finančních potíží a tahanice s věřiteli vyústily v roce 1933 sebevraždou Františka Grossmanna a jeho manželky. Po druhé světové válce byla ve vile umístěna mateřská škola, později až do roku 2005 v ní působila školní družina. I přes dílčí vnitřní úpravy zůstala zachována větší část původního interiéru.
Rekonstrukce vily je podřízena záměru obnovy kulturní památky.
Budoucnost vily
Očekávaná obnova Grossmannovy vily byla zahájena koncem roku 2021. S dodavatelem stavebních prací společností MORYS s. r. o. byla na základě výsledku výběrového řízení uzavřena smlouva. Město trvalo při výběru na dodavateli, který má zkušenosti s realizacemi rekonstrukcí nemovitých kulturních památek i úpravami historických parků a zahrad. Součástí obnovy vily jsou restaurátorské práce. Náklady na rekonstrukci památky dosáhnou 98 mil. korun bez DPH. Rekonstrukce objektu má být hotova v listopadu 2023. Otevření pro veřejnost je plánováno na leden roku 2024.
Projekt rekonstrukce připravila společnost PPS Kania s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky. Návrh tak byl podřízen záměru obnovy kulturní památky s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby. Vile bude navrácen původní vzhled fasád. Hlavními stavební úpravy představuje obnova všech hodnotných stavebních prvků. V rámci rekonstrukce tak např. dojde k obnově suterénu s kotlem ETNA 351 pro ohřev vzduchu pro teplovzdušné vytápění, navráceno bude dominantní vnitřní schodiště, restaurátoři provedou obnovu vestaveného nábytku. Po otevření pak bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem.
Grossmannova vila v médiích
- 3. 11. 2021 – Grossmannova vila v Ostravě prokoukne
- 2. 7. 2021 – Ostravě se nepodařilo prodat Grossmannovu vilu, opraví ji na své náklady
- 17. 1. 2020 – VIDEO: Podívejte se, jak vypadá uvnitř slavná Grossmannova vila v Ostravě
- 17. 1. 2017 – Grossmannovu vilu nepotká tragický osud jejích majitelů. Ostrava ji chce opravit
- Databáze ostravských památek a architektury: Vila Františka Grossmanna
Umístění projektu
Harmonogram
Aktuality
Zpracovatelé
- Statutární město Ostrava
Garanti
- Zuzana Bajgarová náměstkyně primátora pro oblast investic